170516_sartori_2837

Doğayla iç içe olmayı seviyorsanız, şehrin kalabalığı ve yoğunluğundan kısa süreli de olsa kurtulmak tam size göre. Bu istek genelde bahar ve yaz aylarında, havanın oldukça bunaltıcı olması sebebiyle artar ve çantanızı hazırlayıp kendinizi doğanın içinde bulmak istersiniz. Doğayı ve denizi seven biriyseniz, kamp yapma fikri çok kez aklınıza düşmüştür.

İlk kez kamp yapacaksanız yanınızda daha önceden kamp yapmış biri olmasını öneririz. Bu konuda deneyim çok önemli. Kampa giderken, doğru ekipmanın, eksiksiz bir şekilde yanınızda olması, dikkat etmeniz gereken bir konu, aksi takdirde kamp etkinliğiniz kabusa dönebilir. Kampa yola çıkmadan gideceğiniz bölgenin araştırmasını özenle yapın. Sizi nerelerin beklediğini böylelikle önceden tahmin edebilir, evinizden çıkarken hazırlığınızı ona göre yapmış olursunuz. Ormanlık alanların çoğunda telefonlar çekmez, bu yüzden yanınızda harita bulundurmayı unutmayın. Çok ihtiyacınız olabilir.

Kampa giderken ekipman listenizi dikkatli hazırlamalı, daha önceden kampa gitmiş, deneyimli kişilerden yardım almalısınız. Sonuçta, yaşayan bilir, yardım almak sizin için çok faydalı olacaktır. Kamp için gideceğiniz bölgenin hava şartları, kamp yapmak için uygun olmalı.

Kamp çadırınızın size uygun olması gerekmektedir. Kampa giderken en çok dikkat etmeniz konulardan biri budur. Çadırınızın içinde uyuyacaksınız sonuçta. Çadır seçimi yaparken iyi araştırma yapın ve mevsimine uygun bir çadırla yola çıkın. Aksi takdirde çadır sizi yarı yolda bırakabilir. Çadırdan sonra en önemli iki şey; mat ve uyku tulumu seçimidir. Sakın bir battaniye de yeter düşüncesiyle kampa gitmeyin, geceleri oldukça soğuk oluyor. İyi bir matınız ve uyku tulumunuz olmadan kesinlikle iyi bir kamp yapmış sayılmazsınız, sabah uyandığınızda ağrı içinde ve üşümekten hasta olmuş şekilde uyanabilirsiniz. Kıyafet konusuna gelince; kampa kesinlikle yeni kıyafetler gitmeyin. Orada şık olmak çokta önemli bir durum değil, doğanın tadını çıkarmaya bakın diyoruz. Üstünüz her türlü toprak olduğu için biraz daha eski kıyafetler seçebilirsiniz. Bu seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey ise seçeceğiniz giysilerin kalın olması. Gece hava soğuyacağı için yanınızda mutlaka polar gibi giysiler de bulundurun, sonra gece titrerken bunun pişmanlığı yaşayabilirsiniz.

FW17_Westward_LK4A9180
Adventure - Cooler _ Classic - One Hand Vacuum Mug

Geceleri en çok ihtiyacınızın olacağı şeyler arasında tabi ki lamba var! Gece, ışığın hiç olmadığı bölgeleri belki hayat kurtaracak ilk ekipmanlardan biridir. Fenerin yanında, yanınızda mutlaka kafa feneri de taşımanızı öneririz. Gece yürüyüşlerinde, ya da çadırınızın içinde herhangi bir şey ararken çok ihtiyacınız olacak. Tüm etkinlik boyunca çadırın içinde olmayacaksınız her halde? Geceleri bir sandalyeye oturup, elinizde kahvenizle yıldızları izlemek çok keyifli olacaktır. Bunun için de tabi ki kamp sandalyesine ihtiyacınız var. Çadırınızın dışın duracak bu ekipmanlar, sizin daha rahat ve konforlu bir kamp süreci yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Kampa gitmişsiniz, yemeden içmeden olur mu? Kesinlikle olmaz! Dediğinizi duyar gibiyiz… Kamp sırasında beslenmenize önem vermelisiniz, her ne kadar doğayı sevseniz de ona hemen alışamazsınız. Kampa giderken mutfağınıza önem vermelisiniz. Yanınızda saklama kaplarınız, kaşık, çatal ve bıçaklarınız eksiksiz olmalı, yer kaplama açısından sıkıntı yaşıyorsanız, tercih edebileceğiniz, tek bir araçta; kaşık, çatal ve bıçak bulunabiliyor, yemeğinizi yiyebileceğiniz kapları aman ha sakın unutmayın. Çelik ya da BPA’sız plastik ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Bu saydığımız malzemelerin temizliği için en önemli şey su. Suyu yanınızdan eksik etmeyin, ya yola çıkarken yanınıza bol su alın ya da suyun bulunduğu bir alanda kamp yapın. Çünkü en çok ona ihtiyacınız olacak. Yemek konusuna gelince, kampa giderken konserve tarzı yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Hem doyurucu olurlar hem de sizi yemek hazırlama ve tekrar toplama konusunda yormazlar. Kamp sırasında iyi bir saklama ortamı olmayacağı için, yanınızda fazla yiyecek ve içecek bulundurmaya özen gösterin, dışarıda olacakları için bozulabilirler. Kahvaltılık olarak, salatalık domates, biber, peynir gibi seçimler yapabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgedeki, bilmediğiniz otları yemeyin. Zehirli olabilirler, bunu bilemezsiniz, riske girmeyin. Öğlen ya da akşam yemekleriniz için pilav ya da makarnayı tercih edebilirsiniz. İçme suyunuzu kesinlikle yanınızdan eksik etmeyin. Kamp yaptığınız alandaki temiz görünen her suyu içmeyin, çevredekilerde bilgi alın, ona göre suyu kullanın. Kamp sırasında yemeklerin dışında, tatlı atıştırmalıklara ihtiyacınız olabilir. Burada belirttiğimiz küçük şekerler değil. Bunun için size marshmallowu öneriyoruz! Kamp ateşiniz varsa, biraz da ateşin üstünde kızartırsanız marshmallow tadından yenmez!

E yediniz içtiniz, sıra temizliği geldi. Yanınızdan kuru ve ıslak mendilinizi kesinlikle eksik etmeyin. Sabahları yüzünüzü yıkadığınız kurulamak için mutlaka havluya ihtiyacınız olacaktır. Plaj havlusu kesinlikle bu işlevi görmez. Siz el ve yüz havlunuzu yanınızdan eksik etmeyin! Kişisel temizliğiniz için diş fırçanızı ve macununuzu yanınızdan ayırmamanızı öneriyoruz. Kamp sırasında doğayı kirletmemek için yanınızda çöp poşeti bulundurmayı unutmayın.

Doğal ortamda kamp yaparken başınıza istenmeyen durumlar gelebilir. Her ihtimale hazırlıklı olmak için yanınızda mutlaka ilk yardım malzemeleri bulundurun. Nerede, ne zaman ihtiyacınızın olacağını bilemezsiniz. Bunların yanında ateş yakmak için gerekli malzemeleri ve kesici aletleri de bulundurmalısınız. Bunların hepsine çok ihtiyacınız olacak. Çadırınızın içinde gece uyurken farklı sesler duyabilirsiniz. Bu çok doğal. Ormanlık alandasınız ve orası hayvanların evi, onların sesidir, korkmayın ve uyumaya devam edin. Tabi uyurken çadırınızı kapalı tutmayı ihmal etmeyin.

21740633_10154847305571911_4129990225057835470_n
21314867_10154819370496911_4923539354343321275_n

 

Biz yazımızda kamp sırasında sizin için en gerekli olacak malzemeleri tek tek yazdık. Geri kalan ihtiyaçlarınızı siz kamp yapmayı deneyimledikçe göreceksiniz, ihtiyaçlar kişiden kişiye değişebilir. Yukarıda belirttiğimiz her şeyi yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.  Bir kez bile olsa kamp yapmanın tadını aldıktan sonra, sık sık kamp yapma isteğinizin olacağına eminiz. Yeter ki yanınızda gerekli tüm ekipmanlarınız olsun, kampın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.