Doğa, insanların yaşam alanıdır. Doğanın insanı verdiklerinin değerini bilmek, ona sahip çıkmak ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak, insanlığın en önemli görevlerinden biridir. Tabiat, tüm canlı ve cansız varlıkların yaşadığı bir alandır. Canlı ya da cansız, herkes doğanın içinde yaşamını sürdürmektedir. Doğa sadece yeşil alanlar değil, çevrenin tümüdür. Hepimiz doğanın içinde yaşarız. Betonlaşan alanlar da aynı şekilde doğanın bir parçasıdır. Doğa, kendisini hep yenilemiştir ve yenilemeye devam edecektir. Doğaya tek bir şey zarar verebilir; o da insandır. Onu bu zararı verdiğimiz gibi, aynı şekilde koruma konusunda da bilinçli olmalıyız. Doğanın kanununa göre yaşamazsak, bize dönüşü doğal felaketler ile olur. Doğayı seven her insanın yaptığı ya da bir gün mutlaka yapacağı piknik ya da kamp etkinlikleri sırasında, amaç; doğanın tadını çıkarmaktır. Durum böyle olunca, bize yaşattığı güzel saatlerin karşılığında doğayı temiz bir şekilde bırakmalıyız.

marmot camp
Classic - Growler

Günübirlik gidilen pikniklerde ve hafta sonu kamplarında gün sonunda mutlaka temizlik yapmanız gerekmektedir. Kamp sırasında gün içinde yediğiniz yemeklerin çöpünü kamp biterken orada bırakıp gitmemelisiniz. Halkın piknik ve kamp yapabileceği alanların bakımı oldukça önemlidir. Kamp çadırının kurulacağı alan, lavaboların özellikler temiz olması gerekmektedir ve bunların sonunda kamp alanından ayrılırken, kampçılar tarafından detaylı bir temizlik yapılmasını, doğaya olan borçlarıdır. Kamp sırasında doğaya zarar vermemelisiniz, özellikle ağaçları kesmemeli, herhangi yanıcı maddeleri bilinçsizce kullanmamalısınız. Gelişigüzel yediğiniz şeylerin poşetlerini ya da kaplarını yerlere değil, kamp alanında bulunan çöp konteynırlarına atmalısınız. Aynı şekilde gün için çıkan tüm çöplerinizi de alanda bulunan çöp tenekelerine atmalısınız. Çevrede çöp görmek hem sizin kampınızın olumsuz geçmesine sebep olur hem de doğaya zarar verirsiniz. Bu konuda bilinçsiz olanları bilinçlendirmek de görevlerimizdendir. Çöplerini toplamayanları, doğaya zarar verenleri uyarmalısınız. Kamp alanlarında, etkinliklerden sonra yaşanan en büyük sıkıntılardan biri, misafirlerin etkinlik sonunda alanı terk ederken bıraktıkları çöplerdir. Bu durum hem alan çalışanları için hem de doğa için hiç hoş olmayan hareketlerdir.

 

Son yıllarda bu konuyla ilgili çok sık sıkıntılar yaşanmaktadır. Piknik ya da kamp yaptıktan sonra o alanı aldığınız gibi bırakmalısınız. Tüm çöplerinizi atmalı, ağaçlara zarar vermemelisiniz. Kamp yaparken dikkat etmeniz gerekenler oldukça önemli bir konudur. Bu konu ile ilgili bilinçli olmayanları uyarmalısınız. Kamp alanınızı terk ederken çöpleriniz toplamayı kesinlikle unutmayın ve doğayı sevin, onu korumayı unutmayın?

Classic - Vacuum Bottle, One Hand Vacuum Mug