Birbirine gönülden bağlı olan Kutupayısı Rüya Takımı’nı biraz daha tanıyalım.

Selçuk Örgen

Doğayı ve hayvanları çok seven Selçuk, bulduğu her fırsatta soluğu başka bir şehirde, başka bir ülkede alıyor. Gezmeyi sevdiği gibi gezmeyi sevenlere de yardım etmeyi seven Selçuk aynı zamanda Kutupayısı Rüya Takımı’nın kaptanı.

Melike Dede

Melike 1991 doğumlu ve bisikletiyle dünya turuna çıkacak kadar cesaretli. Gezdiği yerlerden edindiği deneyimlerini ve çektiği fotoğraflarını Instagram hesabından takipçileri ile paylaşıyor. Kim bilir, belki bir başkasına da ilham olur Melike.

Murat Gezer – Burak Gezer

Gezmeyi adeta yaşam şekli haline getiren Murat ve Burak, gezmenin yanı sıra tırmanmayı da çok seviyorlar. İki kardeş gezdiği yerleri, kamp yaptıkları alanları ortak sosyal medya hesabından paylaşıyor.

Yavuz Gültekin

Tırmanmayı çok seven Yavuz Gültekin de hayallerinin peşinden gitmiş bir isim. Yavuz tırmanmayı ve kamp yapmayı hayat felsefesi olarak benimsiyor.

Candaş Poroy

Candaş Poroy da bisikletiyle dünya turuna çıkmaya cesaret etmiş biri. Şu an yine Asya yollarında kendisi.

Alp Mor ve Tuba

Bir zamanlar kaptanlık okuyan Alp, o alanda hiç çalışmamış. Bir zamanlar yaptığı işlerden biriktirdiği para ile bütçesini hazırlamış ve yollara koyulmuş. Her zaman motoruyla gezmeyi tercih eden Alp, kamp ve doğa ile ilgili deneyimlerini, merak edenlere yol göstermek amacıyla sosyal medyada paylaşıyor. Tuba ile birlikte son derece uyumlu olduklarını; “Bir beynin iki lobu muymuşuz neymişiz. Bunu gittiği yere kadar sürdürmek istiyoruz.” cümlesiyle ifade ediyorlar.

Kamil Işın – Zeliha Işın

Aşkla gezen Zeliha ve Kamil, çiçeği burnunda evliler. Önce ülkemizin her bir köşesini, sonra da dünyayı gezmeyi planlayan çift, takipçileri tarafından çok seviliyor. Gezdikleri, gördükleri yerleri profesyonel bir şekilde fotoğraflayan çiftimiz, gezmek isteyen tüm çiftlere ilham kaynağı oluyor.

Nevin Çoban – Çağdaş Çoban

Gezgin çobanlar, yıllardır Avrupa ve Türkiye’yi geziyorlardı. Fakat bu geziler yetmeyince 2016 yılının Ekim ayında evlenip, işlerinden de istifa ederek 9 ay sürecek bir balayına çıkıp dünyayı gezdiler. Gezilerine şu an Türkiye’de devam eden Gezgin Çobanlar kahve aşığı bir çift. Kahvenin yetiştiği yerleri görmek için 2018 yılında Güney Amerika yolculuğuna hazırlanıyorlar. Nevin renkli kültürlere, doğaya, hayran. Çağdaş da tarih ve coğrafya aşığı. Bu yönleri onları çok iyi birer seyahat partneri yapıyor. İkisi de sağlıkları yettiği müddetçe, ömür boyu dünyayı gezmeye devam etmek istiyorlar.

Berk Armağan

Berk’in hayali dünyayı çizerek gezmek. Her kıtaya, ülkeye, şehre ayak basıp ürettiği bardakları onu severek takip eden, destekleyen insanlara ulaştırmak. Instagram hesabı Aralık 2016’dan beri aktif. O günden bu yana yüzlerce bardak çizdi. 19 ülke 36 şehir gezdi. Gezdiği yerlerin bardağa çizilmesi mümkün olan kültürel değerlerini, şehir simgelerini çiziyor. Gezilerinden sonra elinden geldiğince sosyal sorumluluk projeleri yapmaya çalışıyor.

Didem Mollaoğlu

Gezizone, yani gerçek adıyla Didem yolda olmayı seven Didem, dünyayı geziyor. Toplamda 12 yıldır aktif olarak gezen biri.

Berra Çuhadar – Murat Çuhadar

Berra kendilerini şöyle tanımlıyor: ”Biz Murat ve Berra, şehir hayatının köleleştirdiği mutsuz ve bıkkın beyaz yakalı hayatımızı, konforlu uyuşukluk alanlarımızı 16 ay önce geride bırakarak insanların değil hayallerimizin peşinden gitmeye kadar verdik. Haziran 2016’dan beri 3 kıtada 16 ülke gezdik. Otostop dahil her türlü ulaşım aracını kullanıyor, gittiğimiz yerlerde yerel insanların evlerinde kalıyoruz. Biz; bulmak, keşfetmek, anlamak, anlatmak, dinlemek, eğlenmek ve öğrenmek istiyoruz. Bu nedenle yollardayız. Seyahat etmenin önündeki tek engelin kapının önündekı eşik olduğunu gördük ve o eşikten atladık bir cesaretle. Daha tecrübe edilecek çok şey, biriktirilecek çok anı, görülecek onlarca ülke var önümüzde. Her şey ilk adım atılana, ilk kıvılcım çıkana kadar. Sonrası gezmek, güzelleşmek işte…”

Tuğçe Akbayar – Fatih Altunkaynak

Tuğçe 25, Fatih ise 36 yaşında. Tuğçe pilates eğitmeni, Fatih de sistem mühendisi. Motosiklete binmek ve onunla seyahat etmek onlar için bir tutku.

Emin Yoğurtçuoğlu

Dünyadaki tüm kuşları görmek için gezen, yaban hayat uzmanı olan Emin, dünyayı geziyor. Biz kendisi sayesinde birçok kuş türünün varlığından haberdar olduk.

Kamil Işın

Detayların en şık halini fotoğraflayan Kamil, aynı zamanda tam bir doğa tutkunu. Kamil’in fotoğraflarına bakarken ince detayları gözden kaçırmanız mümkün değil.

Muhammed Durukan

1993 yılında Fethiye’de dünyaya geldi. Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde eğitim görüyor, bu süreçte hem okuyor hem çalışıyor hem de sık sık seyahatlere çıkıyor. 4 senedir aktif olarak gezmekte.

Gökhan Konaş

#tekbasinadaolur hayatının tadını tek başına da çıkarabilenlere ithafen oluşturulmuş bir gezi ve doğaya dönüş deneyimi blogudur. TBO kendini keşfetmeyi ve kendi hayatının kahramanı olmayı benimser.

Doğaya dönüş ve keşif sürecindeki gezileri, yeni insanlari, tecrübeleri, deneyimleri paylaşır. Yola çıkmak isteyenlere ipuçları ve bilgiler verir.

Tek Başına Yapabilmek özgürlüğü, yeni keşifleri, kendini tanımayı ve kendin olabilmeyi, ayırmadan doğayı ve içindeki herşeyi sevmeyi temsil eder.

Tuğçe Makarnacı

Uluslararası ilişkiler uzmanı bir kişilikmiş kendisi. Eski bir beyaz yakalı. Sabah 8 akşam 6 mesaisinden sıkılıp istifa eden ve insanların dediklerine kulak asmadan yollara düşen biri. 6 ay boyunca tek başına Asya’da günlük 30 tl bütçe ile seyahat etmiş. Şuan yine yollarda. Bir göçebenin ve çingenenin ruhuna sahip, yer değiştirmeden duramaz, permakültür, ekoloji, kültürel değişim konularına ilgisi var, parlak renklere karşı zaafı bulunmakta.

Asil Özbay

1985 Düzce doğumlu olan Asil, İstanbul Gedik Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi. Ekstrem sporlara büyük bir tutkusu var. Okumayı, deneyimlemeyi ve hayatın farklı alanları ile bağ kurmayı seviyor. Motosiklet ise, onun için bu farklılıklara en pratik ve en eğlenceli yollardan ulaşabilme aracı. Motosiklet ile binlerce kilometre yol yapmıştır. Yurt dışında ise tek başına, hayalini kurduğu rotaları gerçekleştirmektedir.

Erdi Yılmaz

Kendisini dağ gezgini ve fotoğrafçı olarak kendini tanımlayan Erdi YILMAZ, doğayı sonuna kadar yaşamaya çalışan ve gördüklerini yansıtmaya çalışan bir akademisyen. Dağ ve kamp hayatını, resim tuvaline fırça dokunuşları yapan bir ressam hassasiyetliğinde ele almakta ve en güzel sanat eserini ortaya koymak için gece gündüz kar kış demeden emek harcamakta. Ağrı Dağından Süphan Dağına, Kaçkar Dağlarından Erciyes Dağına, Uludağ’dan Hasan Dağına kadar Türkiye’nin en yüksek zirvelerini keşfetmiş ve fotoğraf arşivine en güzel tırmanış, kamp ve doğa fotoğraflarını katmıştır. Erdi Yılmaz, 15 – 16 yıllık doğa birikimini sosyal medya üzerinden doğaseverlerle paylaşmakta, Türkiye’nin dört bir yanında kamp ve tırmanışlarını sürdürmekte ve bir yandan da akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Gül Şener

Rüya takımı ekibinden Gül kendi şu şekilde tanımlıyor: Ben Gül. 20 yaşındayım. Bilkent Üniversitesi’nde part-time iç mimarlık öğrencisi, derslerde tam zamanlı seyahat planlayıcısı, haftasonları dağcı, tatillerde de gezgin olarak öğrenimime devam ediyorum. Ankara’da yaşadığıma bakmayın her hafta sonu kaçıyorum. Makinam yok ama fotograf çekmek en büyük zevklerimden. Bir hayalimi söylemem gerekirse de, ömür boyu dünya turu. Kısa bir süre önce tek başıma 3 aylık otostoplu kamplı Norveç, İzlanda, İsviçre turundaydım. Bu gezi beni fazla gaza getirdi, Türkiye’ye dönmeden Fas planları yapmaya başladım. Plansızlığı, olayın sadece bileti alıp gitmekte olduğunu öğrendim. Fazla paraya, araba kiralayamaya, otel rezervasyonu yapmaya, yanına arkadas bulmaya gerek yok. İstemek ve inanmak yeterli sonrası geliyor zaten. Bunun dışında seçtiğim yerlerden de gördüğünüz üzere doğa aşığıyım. Ve yemek yemeye bayılırım, az parayla da gezsem asla aç kalmam ? Mezun olur olmazda bir köpek sahiplenip dağcı partner yapacağım onu ve sanırım asla bir şirkette çalışamayacağım. Umarım kendimi az da olsa tanıtabilmişimdir. Herkese bol seyahatler dilerim!

Kerimcan Akduman

1985 yılında İstanbul’da doğdu. Seyahat etmeye 19 yaşında başladı. 17 Kasım 2015 tarihinde çocukluk hayalini gerçekleştirmek için 15 aylık, 360 adını verdiği bir dünya turuna çıktı. Dünya turunda Afrika, Asya, Güney ve Kuzey Amerika rotasını izledi. 360 esnasında Amazon’a gidiş hikayesi The Guardian gazetesine konu oldu. 9 yıldır icantravel.co isimli seyahat blogunu yazmakta ve dünyanın çeşitli yerlerinde fotoğraflar çekmektedir. Çeşitli ulusal gazete ve dergilerde seyahat yazıları ve fotoğrafları yayınlanmıştır.

Gökben  Bağcı – Nicolas

Niko, Gökben’e sonsuz bir balayı vaat etti fakat bu balayının yatay bisiklet ile olacağından bahsetmedi. Bitmek bilmeyen bir balayının içinde Gökben ve Nico. Birlikte dünyayı geziyorlar.

Emrah Koçer

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığı asansörde, masana gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anlayan; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşan bir beyaz yakalı o.

Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü varken ben doğadaki yabancıyım diyerek yoluna devam ediyor. Artık bu yabancılığı üzerinden atmaya çalışan evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olan Emrah; doğadaki tecrübelerini ve deneyimlerini paylaşırken, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında.

Barkın Laçin Özdemir

22 yaşında, üniversite öğrencisi olan Barkın, devletten aldığı burs ile dünyayı geziyor. Şimdiye kadar 38 ülke gezdi ve serüvenine devam ediyor.

Can Aşıcı

Zamanebeyefendisi, İstanbul doğumlu ve 26 yaşında. Küçüklüğünden beri fotoğraf ve görselliğe düşkünlüğü var. 2007 yılında sırf çekim atmosferinde bulunabilmek için asistanın da altında bir seviyede sektörde çalışmaya başladı. 2007 yılından bu yana fotoğraf camiasının içinde asistanlık, retoucher, ikinci fotoğrafçı ve fotoğrafçı olarak bir çok ajans ve kurumsal firmalarda devam ederken okulunu da iş temposunun paralelinde Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Elektronik Bölümünü okuyarak ve kimi zaman otostop çekerek kimi zaman araçlarla kamp yaparak geçirdi. Türkiye’de adım atmadığı şehir kalmadı diyebiliriz. 2013 yılında okuldan mezun oldu fakat fotoğrafçılığı daha çok sevdiğini fark ettiği için onu ana mesleği olarak yapmaya karar verdi ve kendi ajansını kurdu. Kamp, doğa ve otostop tutkuları onu birçok ülkeye hem iş hem gezi amaçlı gitmesine fayda sağladı. Zamanebeyefendisi her geçen gün haritadan bir şehri daha karalamak için çalışıyor.

Ertuğrul Kulaksızoğlu

Henüz 6 yaşlarında bir çocukken dedesiyle tepelere yürüyüşler yaparak dağcılık oynarmış. Liseye girer girmez izcilik grubuna dalmış.
Yol bir anda farklı akmaya başlayınca, çocukken hayalini kurduğu zirvelerden vazgeçip, henüz 15 yaşındayken, derinlere girmek için heveslenen bir mağaracı olmuş.
2000 yılından beri mağaracılık yapıyor.
Yıllarca imrenerek izlediği fotoğrafları ve belgeselleri çekebilmek için sinema televizyon okumuş.
Limitlerin, kendi algısından ibaret olduğu gerçekliğini kavradığı anda dünyanın en karanlık yerlerinden, imkansız görüntülerin peşine düşmüş.
Şöyle diyor:
Karanlık, yükseklik ve ıslak ortam… Pür dikkat olmayı gerektirir.
Bu beni geçmişten de gelecekten de kopartıyor ve o anı doyasıya yaşamam için bana en iyi fırsatı veriyor.
Yeraltından yeryüzüne çıktığımda ise yeniden doğduğumu hissediyorum ve limitlerimi tekrar sorguluyorum.