Kampa giderken her şeyin fotoğraflarda göründüğü gibi toz pembe olduğunu düşünmeyin. Kampta hiçbir şey ev konforunda olmayacağını hep aklınızın bir köşesinde bulundurun. Kampa gitmeden birçok detayı düşünmeniz, birçok kamp malzemesini edinmiş olmanız gerekmekte. Bunların başında kamp yapacağınız alanı araştırmak, banyo ve WC gibi kullanım alanlarının olup olmadığına bakmak ve mevsime uygun kamp malzemeleri satın almak gelmekte.

Kamp malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ürünlerin dayanıklı ve hafif olması. Kampa giderken ihtiyacınız olacak ürünleri sizin için derledik.

Kamp Çadırı

Kamp denince ilk akla gelen kamp malzemesi kamp çadırıdır. Doğaya gittiğinizde öncelikle barınma gibi en önemli ihtiyacınızı kamp çadırları ile karşılayabilirsiniz. Günümüzdeki modern çadırlar kazıkla tutturma, iple gerdirme gibi işlemlere ihtiyaç duymadan, kendi iskeleti ile ayakta durabilen çadırlardır. Yeni kamp çadırı satın alacaksanız, eski tip kamp çadırları yerine kolay kurulum sağlayan çadırları tercih edin. Kamp çadırı seçimi yaparken kaç kişilik olduğuna, yağmura, rüzgara ve UV ışınlarına dayanıklı olup olmadığı kontrol edilmeli. Modern çadırların pencere ve kapılarında sineklik bulunmakta ama kamp çadırı alırken yine de bu detaya dikkat edin.

Çadır kurma ile ilgili küçük bir tavsiye: Çadır kurma işini gün ışığında yaparsanız daha kolay olacaktır. Yağmur yağdığında çadırın alttan ıslanmaması için çadırın içinden alta serilen bir malzeme çıkabilir. Çadır kurulumu sırasında çadırın içinden bu ürün çıkmazsa bir muşamba ya da naylon koyabilirsiniz.

uyku-tulumu

Uyku Tulumu & Mat

Kamp malzemelerinin olmazsa olmazlarından biri de uyku tulumu ve kamp matıdır. Kamp matı ve uyku tulumu seçimi yaparken mevsimleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kışlık bir uyku tulumu sıcak havalarda size uygun olmayacağı gibi yazlık uyku tulumu da kışın işinizi görmez.

Uyku tulumu konusunda dikkat etmeniz gereken önemli detaylardan biri de uyku tulumunun herhangi bir yerinde boşluk kalmamasıdır. Ayak kısmında ya da yanlarda boşluk kalırsa, giyislerle veya battaniyelerle doldurmanız faydalı olacaktır. Uyku tulumlarının üzerinde kaç derecelerde kullanmaya uygun olduğu yazmaktadır.

Kompakt ve hafif olan uyku tulumları, uyku tulumu fiyatlarına göre biraz daha pahalı yapıda olsa da uzun süre kamp yapacaklar için son derece idealdir.

Uyku tulumu tek başına sıcak tutmaya yetmez. Bunun için mat, şişme yatak ya da kamp yatağı kullanabilirsiniz. Bu ürünler uyku tulumu ile toprak arasındaki direkt teması keseceği için daha rahat uyuma ortamı sunacaktır.

Yağmurluk

Kampta uyku tulumunuzun ve eşyalarınızın ıslanmaması son derece önem arz etmekte. Kamp malzemelerinizi korumak için yağmurluk bulundurmak şart.

 

Tabak, Çatal, Kaşık

Bardak, tabak, bıçak, çatal, kaşık gibi malzemelere de kampta ihtiyaç vardır. Günlük hayatta kullanılan bu ürünler ağır metallerden üretildiği için son derece ağır olmakta. Plastik ise kırılgan ve sağlıksız. Bu malzemelerin titanyumdan üretilmiş outdoor setleri bulunmakta. Daha derli toplu ve güvenli taşıma için set halinde satılan outdoor malzemelerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler, çok amaçlı ve pratik kullanım için özel olarak tasarlanmıştır.

Kamp Sandalyesi & Masası

Kolay taşıma imkanı sunan katlanır kamp sandalyesi ve kamp masası, kampın konforlu geçmesine yardımcı olacaktır. Kampa masa, sandalye taşıma size teferruatlı gibi görünse de katlanınca çok küçük alan kaplayan bu ürünlerle işiniz kolaylaşacaktır.

Termos & Matara

Gerek yolculuk boyunca, gerekse kamp sırasında en çok ihtiyaç duyacağınız ürünlerden biri de mataralardır. Sıcak ya da soğuk içeceğinizi her zaman yanınızda taşımak için ise istediğiniz boyutlarda kamp termosunu yanınızda taşıyabilirsiniz.

Soğutucu Çanta – Buzluk

Kampa giderken yanınıza aldığınız yiyeceklerinizi bozulmadan muhafaza etmek için soğutucu çantaya veya buzluğa ihtiyacınız olacak.

Yürüyüş Batonu

Kamp alanlarında genellikle zorlu zeminlerle karşılaşmak olasıdır. Böyle yerlerde kaymadan, düşmeden yürüyebilmek için baton size yardımcı olacaktır. Batonların boyları ayarlanabilmektedir. Zorlu bir arazideyseniz ya da yokuş aşağı iniyorsanız, batonları uzun olarak ayarlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Kamp Lambası

Gece yıldızların ve ay ışığının aydınlattığı bir yerde kamp yapmak kulağa ne kadar da romantik geliyor değil mi? 🙂 Siz yine de yanınızda bir kamp lambası bulundurun. Kamp lambaları pil ile çalıştığı için kullanacağınız ışık yoğunluğunu iyi ayarlamalısınız. Kafa lambaları, ellerinizin boş kalmasını sağladığı için daha kullanışlı olacaktır.

İlkyardım Seti

Kamp alanlarına acil yardım araçlarının ulaşımının kısıtlı olabileceğini unutmayın. Olabilecek her türlü kaza ve yaralanma için kamp malzemelerinizin arasında bir ilkyardım seti eklemenizde fayda olacaktır.

Outdoor Çanta

Kamp malzemelerini pratik bir şekilde yanınızda taşımak için bir de kamp çantasına ihtiyacınız olacak. Kamp çantaları, kampçıların ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlandığı için işinizi kolaylaştıracaktır. Yanınıza alacağınız malzemelere göre kamp çantasının büyüklüğüne karar verebilirsiniz.

Kampta Ne Giyilir?

Keyif kampına gidiyorsanız zaten hava koşullarını biliyorsunuzdur. Rahat edebileceğiniz ve ortam sıcaklığına uygun olan kıyafetleri kampa giderken tercih edebilirsiniz.

Hamak

Kampta keyif yapacaksanız kamp malzemelerinizin arasına hamak da ekleyin. Kamp hamakları, normal hamaklardan daha küçüktür. Nefes alabilen kumaşlardan üretilmektedir ve örgü hamaklar gibi sırtta hissedilmezler. Bazı kişiler kamp çadırı, uyku tulumu gibi şeylerle uğraşmamak için kamp hamaklarında uyumayı tercihm etmekte.

Piknik Örtüsü

Kampta en çok kullanacağınız ürünlerden biri de piknik örtüsü. Yemek yerken, kamp alanında otururken, yürüyüş molalarında ihtiyaç duyacağınız piknik örtüsü, hafif ve kolay kullanımı ile son derece pratiktir.

Böcek İlaçları

Kampta en zorlanacağınız nokta belki de böceklerle, sivri sineklerle savaşmak olacaktır. Bu durumun kesin çözümü bulunmasa da yanınıza alacağınız böcek ilaçları ile önlem alabilirsiniz. Hazır sinek ve böcek kovucu ürünlerinden satın alabileceğiniz gibi kendi doğal koruyucunuzu da hazırlayabilirsiniz.

Daha zorlu şartlarda kamp yapacaklar için daha teknik malzemelere gerek olduğunu hatırlatalım. Bunların içinde, zorlu koşullarda gerek kendinizi korumak, gerekse kesme işlemini gerçekleştirmek için bıçak. Outdoor bırçak modelleri arasında katlanabilir olanları ve sabit olanları bulunmakta.